Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Czas i miejsce akcji „Hobbita”

Wędrowcy wyruszyli z Miasta na Jeziorze w kierunku Samotnej Góry, kiedy na świecie panowała już od jakiegoś czasu jesień: „wiatr dmuchał, a liście opadały z drzew”. Bohaterowie obrali północno-zachodni kierunek marszu, dzięki czemu stosunkowo szybko dotarli do celu podróży. Bez trudu odnaleźli Główną Bramę do dawnego skarbca krasnoludów, a nieopodal niej czarny otwór skalny:
„Z tej pieczary tryskały wody Bystrej Rzeki, z niej też wydobywały się kłęby pary i czarnego dymu”.


Pod Samotną Górą rozegrały się najważniejsze wydarzenia powieści. To tu doszło do wielkiej bitwy Pięciu Armii, w której poległ Thorin Dębowa Tarcza. Wydarzenie to rozegrało się u schyłki jesieni. Bilbo i Gnadalf po pożegnaniu z przyjaciółmi wyruszyli w drogę powrotną. Zimę spędzili w chacie Berona, a z pierwszym dniem wiosny kontynuowali podróż. Z początkiem maja pojawiali się w Rivendell, z której już niedaleko było do Bag End. Do rodzinnej krainy hobbita dotarli zanim na dobre rozpoczęło się lato. Ostatni akapit powieści opowiada o wizycie Gandalfa i Balina w domku Bilba, pewnego jesiennego wieczora kilka lat później.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

autor:

Karolina Marlęga -Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł
Komentarze
artykuł / utwór: Czas i miejsce akcji „Hobbita”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi:
Hobbit, czyli tam i z powrotem - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line

Matura i studia z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies